19
cze

Łączy nas wrażliwość

Prestiżowe sale, wyprzedane koncerty, spotkania z fanami, największe chińskie media… Sukcesem zakończył się pierwszy etap trwającego w Chinach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki. Swoimi interpretacjami muzyki Fryderyka Chopina Grzegorz Niemczuk poruszył chińską widownię.
– Tegoroczny Festiwal rozpoczął się z wielkim rozmachem i cieszę się, że mogłem brać udział w tym fascynującym projekcie. Z Chin wracam uskrzydlony. Ta trasa koncertowa pozostanie na długo w mojej pamięci. Pełne sale, wrażliwa i poruszona publiczność. Nie ma nic piękniejszego dla artysty-muzyka od uświadomienia sobie, że jego sztuka dociera do wnętrz słuchaczy, zachwyca ich i porusza. To właśnie poczułem namacalnie w Chinach. Może kulturowo ten kraj jest dla nas bardzo odległy, ale wrażliwość na muzykę i emocje w niej zawarte jest taka sama – mówił Grzegorz Niemczuk po powrocie do Polski.
Przypomnijmy: podczas tourneé otwierającego nasz Festiwal Grzegorz Niemczuk zagrał w sumie sześć koncertów w pięciu miastach – więcej tutaj . Chińscy krytycy bardzo wysoko ocenili umiejętności naszego pianisty. Poruszeni słuchacze długo oklaskiwali występy, które za każdym razem kończyły się bisami.
– Wierzymy, że sztuka może zbliżyć nasze narody. Szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy 70-lecie nawiązania kontaktów Polski i Chińskiej Republiki Ludowej. Trasa Grzegorza Niemczuka była mocnym otwarciem tegorocznej edycji Polskich Kręgów Sztuki w Chinach – podsumował dyrektor Festiwalu, Wojciech Majewski. – Cieszą nas pozytywne komentarze i dobre przyjęcie, jednak nie zamierzamy spoczywać na laurach – zapewnił.
Niebawem napiszemy o kolejnych aktywnościach tegorocznych Kręgów w Chinach – bo festiwalowe wydarzenia rozplanowaliśmy do końca 2019 roku.