6
maj

Pożegnanie dra hab Zbigniewa Jakubka

6 maja 2023 r. odprowadziliśmy na wieczny odpoczynek Zbigniewa Jakubka.
Po ciężkiej chorobie opuścił nas w wieku 61 lat, 1 maja 2023 r., wyjątkowy artysta i wyjątkowy człowiek. Fundacja miała szczęście i zaszczyt współpracować ze Zbigniewem Jakubkiem od 2020 r.

Pożegnaliśmy wybitnego pianistę, aranżera, kompozytora, animatora kultury oraz wykładowcę akademickiego związanego z Rzeszowem.
Wśród realizacji niezliczonych jego pomysłów, były też Bieszczadzkie Warsztaty Muzyczne w Orelcu, które od wielu lat skupiały młodzież z kraju oraz mistrzów różnych dziedzin muzyki. Fundacja Kręgi Sztuki była partnerem 8. edycji tego wydarzenia w 2022 r. (16 – 22 lipca).
Współpracowaliśmy ze Zbigniewem Jakubkiem przygotowując wiele wspólnych projektów, które niestety, nie doczekały się realizacji ze względu na ograniczenia związane z pandemią w latach 2020 – 2021.
Jego droga muzyczna rozpoczęła się od studenckich formacji. W 1983 roku zaistniał New Coast, chwile później Still Another Sextet – zwycięzca Grand Prix Jazz Juniors 1984. Rok później powstał Walk Away, zespół, który zmienił historię polskiego jazzu. Założyli go studenci tej samej uczelni i mieszkańcy tego samego akademika – Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek i Jacek Niedziela. I niemal od razu zaczęli podbijać muzyczny rynek. Szli jak burza – wygrywając konkursy Jazzu Nad Odrą i Pomorskiej Jesieni Jazzowej; występowali na Jamboree, bez przerwy koncertowali, a przez całą swoją działalność siedemnaście razy uznawani byli w ankiecie „Jazz Forum” za najlepszy zespół jazzu elektrycznego. Zespół zrobił furorę w Europie, w 1990 r. zagrał support przed koncertem Milesa Davisa w Niemczech.
Występ zespołu Walk Away po 30 latach od debiutu – w 2015 r.:
Od połowy lat 90’, Zbigniew Jakubek zagrał wiele tras koncertowych m.in. z Frankiem Gambale, Didierem Lockwoodem i Steve Loganem. Koncertował również z takimi artystami jak: Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu czy Bill Evans.
Zbigniew Jakubek współpracował z większością nazwisk polskiej sceny jazzowej dwóch ostatnich dekad XX w. i dwóch pierwszych XXI w. : Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Lorą Szafran oraz wieloma innymi.
Poza występami z czołówką polskiego jazzu pianista współpracował również z wykonawcami związanymi ze sceną popową, m.in. Mietkiem Szcześniakiem (był współproducentem jego piosenki „Przytul mnie mocno” na Eurowizję 1999), Majką Jeżowską, Ryszardem Rynkowskim, Marylą Rodowicz czy Zbigniewem Wodeckim. Współpracował z orkiestrami Kukla Band, Big-band Wiesława Pieregorólki czy Polską Orkiestrą Radiową.
Z Rzeszowem był związany od 1977 r., kiedy uczęszczał do Liceum Muzycznego (klarnet i fortepian). Po studiach w Akademii Muzycznej w Katowicach, otworzył przewód artystyczny w ramach doktoratu, a następnie uzyskał habilitację w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2008,2016). Od 2003 roku był wykładowcą Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W tym roku obchodziłby jubileusz 20 – lecia swojej artystyczno – pedagogicznej pracy w Instytucie Muzyki. Współtworzył kierunek „Jazz i Muzyka Rozrywkowa” na Wydziale Muzyki UR. Był również wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS Lublin.
Od 2013 był współtwórcą projektu „Art. Celebration”, który istnieje w ramach festiwalu „Wschód Kultury” w Rzeszowie