1
wrz

Chińskie malarstwo w Katowicach

Na ekspozycji „Wiadomości ze świata pana Peng Hang” prezentujemy niemal pół setki wybranych obrazów wybitnego współczesnego twórcy Państwa Środka – Peng Hanga (彭航), który mieszka i tworzy w mieście Changsha, stolicy prowincji Hunan.

Prace artysty charakteryzują się oryginalnym stylem, który jest zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji chińskiego malarstwa. Peng Hang potrafi wykazać się dystansem do zjawisk i osób, by – z dużą finezją wykonawczą i humorem – pokazać ponadczasowe, uniwersalne treści i zachowania ludzkie.

Twórca jest m.in. członkiem Pekińskiego Stowarzyszenia Malarstwa Artystycznego oraz Chińskiej Akademii Malarstwa w Beihai, która promuje chińską kulturę malarską i sztukę kaligrafii.

Wystawa „Wiadomości ze świata pana Peng Hang” jest elementem świętowania dwóch przypadających w tym roku jubileuszy: 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chinami oraz 10. edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Ekspozycja jest prezentowana od 5 września do 23 października 2019 r. w Muzeum Historii Katowic – Oddział Grafiki im. Pawła Stellera. Kuratorzy: Wojciech Majewski, Yan Wei.

WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA PANA PENG HANG

Plakat: Sebastian Kubica.