Kubica, Tobolewski – Zakreślone plamą, zamalowane kreską
Ekspozycja „Zakreślone plamą, zamalowane kreską” została stworzona specjalnie z okazji Festiwalu Kręgi Sztuki. – To wystawa poświęcona człowiekowi w subiektywnym artystycznym przekazie obu artystów. U Kubicy sięga on antyku, a u Tobolewskiego jest dialogiem prowadzonym z samym sobą – pisze Ewa Liszka, Kierownik Działu Grafiki im. Pawła Stellera MHK, który gości ekspozycję.
Choć i Sebastian Kubica i Tomasz Tobolewski dojrzewali na ASP w Katowicach, to ich drogi twórcze (obie wyraziste) poznaczone są innymi śladami. Tobolewski to przede wszystkim grafik i rysownik. Czerń kreski, chropowata matryca, nieustanne zmaganie się z formą egzemplifikujące trudne, egzystencjalne treści – oto twórcze modus operandi Tobolewskiego. Rysunkowe doświadczenia Kubicy łączą się z jego plakatowym sposobem opisywania świata. Metafora, dowcip i refleksja przyjmują w jego pracach kształty frywolne, barwne i wizualnie atrakcyjne – właśnie niczym plakat.
Twórcy przyjaźnią się od ponad dwóch dekad, są wobec siebie krytyczni i jednocześnie braterscy – bo jedno nie wyklucza drugiego.
Wybrane prace, które pokażemy na wystawie
Plakat: Sebastian Kubica
Sebastian Kubica (ur. w 1975 r. w Żywcu) zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją i grafiką artystyczną.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne.
Prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na uniwersytetach w Polsce i zagranicą, m.in. w Czechach, Rumunii, Panamie, Chile i Chinach a także na Węgrzech i we Włoszech.
Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. Węgry, Rumunia, Czechy, Francja. Finlandia, Iran, Chiny, USA, Japonia, Korea).
Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Od 2014 roku jest członkiem FECO Poland (Federation of Cartoonists Organizations) a od 2015 roku – AGI (Alliance Graphique Internationale).
Tomasz Tobolewski (ur. w 1973 r. w Zabrzu) malarz, grafik i wykładowca uniwersytecki.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Kluski. W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuki, a habilitację w roku 2013.
Jest wykładowcą w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz w Katedrze Grafiki na Uniwersytecie w Ostravie (Czechy).
Wyjątkową rolę w jego dorobku artystycznym zajmuje rysunek. Jest dla niego nie tylko podstawą warsztatu malarskiego, ale również samodzielną formą wypowiedzi. Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach, m.in.: 2014 – Nagroda im. Haliny Chrostowskiej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach; 2011 – X Międzynarodowe Biennale Grafiki Dry Point – Serbia – Grand Prix; 2010 – X Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki „Homo Quadratus Ostroviensis” Ostrów Świętokrzyski – wyróżnienie; 2009 – Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. Andrioliego Nałęczów – wyróżnienie honorowe; 2008 – Triennale „Tarnowskie Klimaty” – wyróżnienie honorowe; 2006 – III Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław – Nagroda Prezydenta Miasta Wrocław; 2005 – Praca Roku ZPAP Katowice – Grand Prix.