18
paź

WARSZTATY MUZYKI KLASYCZNEJ


Informacje o warsztacie

Autor: Grzegorz Niemczuk
1. Data: 23.10.2019
Miejsce: Fujian Normal University, Fuzhou, Prowincja Fujian
2. Data: 24.10.2019
Miejsce: Fujian Preschool Education College, Fuzhou, Prowincja Fujian
3. Data: 25.10.2019
Miejsce: Quanzhou Art School, Quanzhou, Prowincja Fujian

Warsztaty pianistyczne o charakterze indywidualnych lekcji mistrzowskich obserwowanych przez widzów. Elementy warsztatów, to m.in:
– praca indywidualna z wybranymi uczestnikami warsztatów połączona z dyskusją na temat konkretnych problemów interpretacyjnych;
– detale: siła uderzenia, jakość dźwięku, barwa;
– kontrolowanie: poprawnego frazowania, użycia pedałów, rytmu;
– rozumienie wykonywanego utworu muzycznego, ukryte znaczenia;
– rozwiązywanie indywidualnych problemów uczestników.

Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera solowa zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił dotychczas z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich sześciu kontynentach. Podziwiany jest za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Pollini’ego i Adama Harasiewicza.
Pianista posiada rozbudowany repertuar obejmujący ponad 200 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku, specjalizuje się w muzyce epoki Romatyzmu. W ciągu kilku ostatnich lat zadebiutował jako solista z wieloma orkiestrami, w tym z New York Concerti Sinfonietta, Mozart Virtuoso Orchestra z Tokio, Busan Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Współpracował z wieloma uznanymi dyrygentami.
Grzegorz Niemczuk jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Jest również zwycięzcą 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Józefa Stompla. Uzupełniał studia w Nowym Jorku jako stypendysta International Keyboard Institute & Festival (Mannes College of Music), gdzie uczył się u światowej sławy pianistów. W latach 2009-12 pozostawał pod artystyczną opieką amerykańskiego pianisty Jeffreya Swanna. Swoje umiejętności doskonalił także na licznych kursach muzycznych.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, i oddanym pedagogiem, asystentem na Uniwersytecie Śląskim (Instytut Muzyki).
Strona internetowa artysty: www.niemczuk.com
Facebook Fanpage – https://www.facebook.com/g.niemczuk
YouTube- https://www.youtube.com/user/mmaelduin