26
Paź

Otwarcie Festiwalu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” poruszył Chińczyków.

W czasie otwarcia 3. Festiwalu chińska widownia miała okazję zobaczyć premierowo „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” oraz skonfrontować swoje wrażenia z odtwórcą głównej roli – Maciejem Zakościelnym.
Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” przybliża słabo znane poza granicami naszego kraju losy polskich pilotów, którzy mieli znaczący udział w przełomowej dla II wojny światowej bitwie lotniczej o Anglię. To fabuła zrealizowana według schematów kina gatunkowego, pełna pojedynków powietrznych i awanturniczych przygód polskiego dywizjonu. Po pokazie widzowie mieli możliwość rozmowy z obecnym na pokazie Maciejem Zakościelnym. A pytań było wiele…
Goście po seansie odnajdywali analogie pomiędzy chińską a polską historią, a jednocześnie opowiadali o tym, jak bardzo poruszyła ich fabuła filmu. Często padało nazwisko Witolda Urbanowicza, asa polskiego lotnictwa, który zasłużył się w dziejach Chin podczas walk z Japonią. Chińskie media – w tym narodowa telewizja CCTV – przeprowadziły wywiady z Maciejem Zakościelnym. Przedstawicielka China Film Archive w Pekinie w swoim przemówiniu podkreślała, jak ważna i obiecująca w budowaniu relacji polsko-chińskich i wzajemnego zrozumienia naszych kultur jest dla niej współpraca z naszym Festiwalem.

Zdjęcia z otwarcia tutaj.