14
gru

Ostatnie koncerty w Chinach

W dniach 11-13 grudnia jazzband Circles of Art Orchestra zagrał trzy świetne koncerty w prowincji Fujian w ramach „Enea – koncerty i wystawy” w Kręgach Sztuki, które zakończyły tegoroczne muzyczne aktywności naszego Festiwalu w Chinach. Na tournée grupy złożyły się dwa występy w Fouzhou, stolicy prowincji Fujian i jeden w Xiamenie, czyli w „Morskim Ogrodzie”, jak Chińczycy nazywają to portowe miasto nad Cieśniną Tajwańską. Polscy artyści wszędzie wzbudzili wielkie emocje swą muzyką. Na prezentowany repertuar publiczność reagowała z niekłamanym entuzjazmem – były bisy, żywiołowe okrzyki i piski.
Obok kompozycji lidera zespołu, Wojciecha Konikiewicza, muzycy zagrali jazzowe aranżacje ludowych pieśni z Polski i Chin. Już po pierwszych taktach widownia rozpoznawała dobrze tam znaną „Liuyang River” autorstwa Wang Jiang Zhou, ale również żywo reagowała na jazzową interpretację znanej w Polsce melodii „Jadą goście, jadą”, czy kurpiowskiej „A na polu sośnia”.
Skąd bierze się ta łatwość percepcji polskiej muzyki ludowej u chińskiej publiczności? – Pomostem dla naszych kultur w muzyce jest pentatonika, czyli skala złożona z pięciu stopni, zbudowana w obrębie oktawy, która występuje w obu folklorach – tłumaczy lider zespołu, Wojciech Konikiewicz. W Circles of Art Orchestra oprócz niego grają: Maciej Matysiak – kontrabas, bas; Damian Niewiński – perkusja; Cyprian Baszyński – trąbka; Maciej Kądziela – saksofon; Michał Rosicki – realizacja dźwięku.

Koncert w Fujian Grand Theater (Fuzhou)
Koncert w Fujian Preschool Education College (Fuzhou)
Koncert w Xiamen University (Xiamen)