O Festiwalu

2. EDYCJA „FESTIWALU POLSKIE KRĘGI SZTUKI W CHINACH”

NAJWAŻNIEJSZE POLSKIE WYDARZENIE KULTURALNE W CHINACH

W listopadzie i grudniu 2017 roku odbędzie się druga edycja „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”, podczas której polscy artyści przedstawią chińskiej widowni różnorodną i barwną ofertę działań artystycznych.

Pierwszą chińską edycję Festiwalu mieliśmy zaszczyt zaprezentować dokładnie rok temu. Serwisy informacyjne i społecznościowe Państwa Środka określiły „Kręgi Sztuki” mianem „najważniejszego polskiego wydarzenia kulturalnego roku 2016 w Chinach”.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, w Pekinie oraz w innych chińskich miastach zaprezentujemy koncerty, przybliżymy polską branżę gier wideo, polską kinematografię, wystawy fotografii („W tej sekundzie jesteśmy jednym z nieskończonością”) i plakatów (pod hasłem „Obojętność zakazana! Warszawa i inne tematy” oraz „Zobaczyć znaki czasu”). W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty z różnych dziedzin sztuki oraz klasy mistrzowskie dla muzyków.

„W tej sekundzie jesteśmy jednym z nieskończonością” – to wystawa fotografii studentów, absolwentów i wykładowców Państwowej Wyższa Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Kuratorem wystawy jest prof. Jacek Koprowicz.

„Obojętność zakazana! Warszawa i inne tematy” to wystawa plakatu, której kuratorem jest Maria Kurpik, wybitna historyk plakatu i konserwator zabytków.

Planujemy także pokazy wybitnych filmów klasyki polskiego kina oraz obrazów współczesnych w największej sali projekcyjnej China Film Archive w Pekinie. Część z tych filmów zaprezentujemy ponadto na Czwartym Festiwalu Filmów Międzynarodowych Silk Road w Fuzhou. Przegląd polskich filmów w Pekinie w ramach „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” potrwa do końca 2017 roku.

Nowością drugiej edycji Festiwalu będą polskie gry wideo. Ich producenci zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia na najważniejszych platformach oraz VR, a wybitni fachowcy z branży – własne możliwości artystyczne, technologiczne i projektowe.

Aktywności tegorocznej odsłony Festiwalu mają objąć takie miasta jak Pekin, Zibo, Qingdao, Jinan, Changsha i Fuzhou.

 

Miejsca

Beijing 1+1 Art Centre

Pokaż/Ukryj

BEIJING 1+1 ART CENTRE To jedna z najbardziej prestiżowych i znanych galerii w Pekinie. To jedyna wolnocłowa przestrzeń artystyczna w Pekinie, która łączy wszystkie kraje i regiony. Prowadzi model działania “istnienia poza cłem i w jego granicach”. Składa się z dwóch przestrzeni o łącznej wielkości 6200 ㎡, jedna w obrębie Nanchizi Imperial Culture Area do East of Tiananmen, druga przy Chaoyangmen North Street 11.

Odwiedź stronęBeijing Concert Hall (Filharmonia Pekińska)

Pokaż/Ukryj

Beijing Concert Hall (Filharmonia Pekińska), 1 North Xinhua Street, Xicheng, Beijing Zbudowana w 1985 roku, Filharmonia Pekińska była pierwszą w Chinach profesjonalną salą koncertową z wysokiej jakości infrastrukturą dźwiękową. Przestrzeń koncertowa na parterze mieści ponad tysiąc miejsc siedzących, zaś na wyższych kondygnacjach znajdują się przestrzenie wystawowe. W Filharmonii występują artyści instrumentalni i wokalni, wykonujący zarówno muzykę Chińską jak i zachodnią. Niższa scena sali koncertowej redukuje przestrzeń między występującymi a widownią. 15-panelowa struktura refleksyjna, zawieszona w trzech miejscach nad sceną, odbija fale dźwiękowe w każdy zakamarek sali koncertowej, wzmacniając efekt akustyczny.

Odwiedź stronę

Wuhan University (WHU)

Pokaż/Ukryj

Wuhan University (Wuchang, Wuhan, Hubei) jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych uniwersytetów w Chinach, który kształci studentów na wielu kierunkach. Jest objęty „Projektem 211” oraz „Projektem 985”, które dają uniwersytetom pełne wsparcie rządu centralnego i lokalnego w kwestii tworzenia i rozwoju nowych obszarów kształcenia.
Wywodzi się z Instytutu Ziqiang, który został założony w roku 1893 przez Zhanga Zhidonga, ówczesnego gubernatora Prowincji Hubei i prowincji Hunan. Insytytut zmieniał kilkakrotnie nazwę zanim, w roku 1928, został oficjalnie nazwany Wuhan National University. Połączenie Uniwersytetu Wuhan z Uniwersytetem Budownictwa Wodnego i Inżynierii Elektrycznej, Technicznym Uniwersytetem Geodezji i Kartografii oraz Uniwersytetem Medycznym Hubei, które nastąpiło w roku 2000, zapoczątkowało nową erę w historii rozwoju uczelni.
Wuhan wyróżnia się przepiękną architekturą – jest to połączenie eleganckiego wschodniego stylu pałacowego z nowoczesną prostotą zachodu. Słynie również z wiosennego festiwalu kwitnącej wiśni i jest uważany za najpiękniejszy uniwersytet w Chinach.

Odwiedź stronę

Communication University of China (CUC)

Pokaż/Ukryj

Communication University of China (CUC) Chiński Uniwersytet Komunikacji w Pekinie (1 Dingfuzhuang E St, Chaoyang Qu, Beijing Shi) jest jednym ze stu uniwersytetów w Chinach należących do „Projektu 211”, które mają pierwszeństwo w kolejności otrzymywania dotacji i jednym z najlepszych państwowych uniwersytetów w Chinach.
Mottem CUC jest „integracja, profesjonalizm, erudycja i kompetencja”.
Kluczową gałęzią nauczania jest dziennikarstwo, nacisk kładzie się też na kierunki radiowo-telewizyjne (kształci się tu m.in. prezenterów obu tych mediów). Prace głównego akademickiego centrum badawczego zajmującego się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi koncentrują się na zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą komunikacją, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych technologii. Uniwersytet współpracuje z ponad dwustoma uczelniami, instytutami naukowymi badawczymi oraz organizacjami medialnymi z ponad 50 krajów.
Uczelnia oferuje studia na 30 różnych kierunkach językowych i jest jedynym uniwersytetem w Chinach, na którym można studiować języki: bengalski, tamilski, paszto i Esperanto.

Odwiedź stronę

China Film Archive - CFA (Chińskie Archiwum Filmowe)

Pokaż/Ukryj

Chińskie Archiwum Filmowe (CHINA FILM ARCHIVE) jest skarbnicą historii filmu chińskiego. W swojej ofercie ma zarówno pokazy filmów, jak i bibliotekę filmową. Założone w 1958, CFA ma ponad pięćdziesięcioletnią historię. Od momentu powstania, gromadzi archiwalne materiały sztuki filmowej. Archiwum podzielone jest na dwa katalogi, z czego jeden zawiera materiały filmowe, a drugi materiały pisane (takie jak scenariusze, scenopisy, streszczenia itp.), fotosy i plakaty filmowe. Najcenniejsze zbiory w kolekcji CFA to filmy dokumentalne, ale też i zdjęcia, z najważniejszych wydarzeń historycznych z początków Chińskiej Republiki Ludowej. CFA ma również zachowane kopie wielu ważnych filmów wyprodukowanych w latach 30 i 40 XX wieku. Pokazy polskich filmów będą się odbywały właśnie tam.

Odwiedź stronę

Concert Hall of Central Conservatory of Music (Sala Koncertowa Centralnego Konserwatorium Muzycznego)

Pokaż/Ukryj

Concert Hall of Central Conservatory of Music (Sala Koncertowa Centralnego Konserwatorium Muzycznego) 43 Baojia Street, Xicheng, Beijing Sala Koncertowa Centralnego Konserwatorium Muzycznego mieści się w historycznej rezydencji księcia Chun, także tutaj urodził się cesarz Kuang-hsu. Obecnie jest to popularne miejsce koncertów i wydarzeń kulturalnych. Dzięki wyjątkowemu stylowi tradycyjnej Chińskiej architektury i przynależności do Centralnego Konserwatorium Muzycznego, które jest jedyną ogólnokrajową artystyczną instytucją szkolnictwa wyższego w Chinach, sala koncertowa przyciąga także na warsztaty mistrzowskie sławnych muzyków oraz orkiestry z całego świata.

Odwiedź stronę

Hunan Normal University

Pokaż/Ukryj

Hunan Normal University w Changshy (Yuelu Qu, Changsha Shi, Hunan Sheng) został założony w roku 1938. Jest jednym ze stu uniwersytetów w Chinach należących do „Projektu 211”, które mają pierwszeństwo w kolejności otrzymywania dotacji. Hunan Normal University składa się z pięciu kampusów i zajmuje 1.78 km2 – w tym milion metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Podzielony jest na 23 kolegia, trzy działy nauczania i 51 instytucji badawczych. Znajduje się tu dziesięć stacji prowadzących badania habilitacyjne, trzynaście narodowych centrów szkoleniowych i badawczych oraz siedem laboratoriów. Obecnie studiuje tu ponad 30 tys. osób, a kadrę naukową tworzy ponad tysiąc profesorów i asystentów.
Biblioteka akademicka HNU ma w swoich zbiorach ponad 3,4 miliona woluminów, w tym 200 tys. zszywanych metodą tradycyjną. Uniwersytet prowadzi własne wydawnictwo – Hunan Normal University Press – gdzie powstaje między innymi 12 czasopism uniwersyteckich.

Odwiedź stronę