27
lut

Nasi artyści

W czasie koncertu dla Wuhanu „Przyjaźń zwycięża” wystąpią:

 20191024_Niemczuk_Koncert_FGT_03

Grzegorz Niemczuk – należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Wystąpił dotychczas w 31 krajach na wszystkich sześciu kontynentach. Jest podziwiany za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Polliniego i Adama Harasiewicza.

Pianista posiada rozbudowany repertuar obejmujący utwory solowe i z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XXI wieku. Grał jako solista z wieloma orkiestrami, w tym z New York Concerti Sinfonietta, Mozart Virtuoso Orchestra z Tokio, Busan Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Współpracował z wieloma uznanymi dyrygentami.

Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Jest również zwycięzcą 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku.

 

Circles of Art Orchestra – projekt reżysera i dyrektora Festiwalu „Kręgi Sztuki” Wojciecha Majewskiego, w ramach którego zaprosił do współpracy muzyka Wojciecha Konikiewicza. Supergrupa zadebiutowała w roku 2018 znakomicie przyjętymi koncertami w Chinach. W roku 2019 muzycy powrócili do Państwa Środka. Obecny skład zespołu:

 

CAO_Konikiewicz

Wojciech Konikiewicz – leader, fortepian. Wojciech Konikiewicz przez lata tworzył korzystając z dorobku muzyki jazzowej, polskiej muzyki tradycyjnej oraz współczesnej muzyki klasycznej. Artystę inspiruje muzyka innych kultur – głównie azjatyckiej i afrykańskiej. W 2016 roku z powodzeniem zaprezentował własne interpretacje polskiej i chińskiej muzyki folkowej ze swoim trio. Konikiewicz jest również cenionym twórcą muzyki filmowej i teatralnej oraz muzyki elektronicznej i współczesnej. Doświadczenie i inspiracje artysty przekładają się na twórczość Circles of Art Orchestra. Muzyka projektu to emocjonalny i przestrzenny jazz.

 

CAO_Matysiak-1

Maciej Matysiak – basista i kontrabasista urodzony w Gdańsku w 1985 roku. Jest laureatem najważniejszych polskich festiwali jazzowych. Stale współpracuje z kilkoma warszawskimi teatrami oraz artystami sceny popowej, jazzowej i rockowej. Jako muzyk sesyjny ceniony jest za rasowe brzmienie i swobodę gry w wielu stylach. Koncertował w Niemczech, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Brazylii Korei i Chinach.

 

CAO_Baszyński

Cyprian Baszyński – trąbka. Urodził się w Chorwacji, od ósmego roku życia mieszka w Polsce. Studiował na Gdańskiej Akademii Muzycznej oraz na Wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest członkiem kwartetu NSI, który zdobył wiele pochlebnych ocen krytyków sceny jazzowej w Polsce po wydaniu płyty „Introducing NSI”oraz zwyciężył 36. Jazz Juniors. Grał obok Marcina Pospieszalskiego, Piotra Barona, Franka Parkera, Joachima Mencla, Wojciecha Groborza, Jana Pilcha, Pawła Kaczmarczyka i Zbigniewa Namysłowskiego.

 

CAO_Kądziela

Maciej Kądziela – kompozytor, saksofonista, aranżer. Charakteryzuje się niezwykle ekspresyjnym brzmieniem i wirtuozerską techniką gry. Stara się łączyć w niekonwencjonalny sposób odległe gatunki oraz brzmienia. W 2011 roku jego Maciej Kądziela Quartet otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą. Ze swoimi autorskimi projektami koncertował w Polsce, Danii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, we Włoszech, na Słowacji, Ukrainie oraz Białorusi.

 

CAO_Niewiński

Damian Niewiński – perkusista, absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Grał z takimi artystami, jak Janusz Muniak, Marek Bałata, Adam Kowalewski, Piotr Żaczek i wielu innych. Obecnie współpracuje na stałe min. z nowojorskim zespołem Nat Osborn Band, zespołem Flue, Wojciechem Klichem i grupą „Trzy”. Na co dzień koncertuje i nagrywa płyty z wieloma artystami jako muzyk sesyjny.

 

Gembalski

Henryk Gembalski – skrzypce. Aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 roku. Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (1978) i „Złoty Smyczek” (1986). Napisał muzykę do 30 przedstawień teatralnych oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA i w Algierii. Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, próbując łączyć ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny.

 

 

02Koncert Man Li Szczepanska

Krystyna Man Li Szczepańskafortepian , z córką Mirandą Konstancją Szczepańską  skrzypce. Znakomita pianistka chińskiego pochodzenia i Polka z wyboru, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wspólnie z małymi córkami zdobyła uznanie i sympatię publiczności na licznych koncertach w Polsce.

 

 

Majerczykowie

Rodzina Majerczyków z Podhala w składzie:

Piotr Majerczyk „Tyrlity” multiinstrumentalista podhalański. Jego ulubionym instrumentem są skrzypce ale grywa także na basach, altówce, złóbcokach, dudach podhalańskich, piszczałkach, heligonce i trombicie. Jest laureatem wielu konkursów i przeglądów folklorystycznych w kraju i za granicą. Jest również budowniczym instrumentów. Członek zespołów „Hawrań” i „Czarne Karakuły”, a od 2001 r. lider zespołu Siwy Dym. Brał udział w śpiewogrze E. Brylla „Na szkle malowane” w reżyserii Krystyny Jandy. Koncertował ze Zbigniewem Namysłowskim łącząc muzykę jazzową z muzyką podhalańską (Fryderyk 2000). Nagrywał płyty i występował z Jurkiem Filarem, Genowefą Pigwą (Bronisławem Opałko). Brał udział w nagraniach sesyjnych jako skrzypek dla: Edyty Geppert, Pawła Kukiza, Emfazego Stefańskiego, Marka Grechuty i Brathanków.

Dorota Izabela Majerczyk ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe Studia Etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Długoletnia solistka i tancerka w zespole regionalnym im. Bartusia Obrochty 1985-1996 oraz solistka w zespole Hawrań. Kierownik artystyczny w dziecięcym zespole im. Antoniny Zachary Wnękowej „Robcusie” 1997-2004; Założycielka Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej oraz dziecięcego zespołu regionalnego „Majeranki” w Rabce Zdroju. Śpiewa, tańczy, gra na dudach.

Katarzyna Majerczyk Bobak, ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz dwuletnie Studium Folklorystyczne w Nowym Sączu. Długoletni członek zespołu regionalnego „Młode Podhale” działającego przy Państwowej Podhalańskiej Uczelni w Nowym Targu. Instruktor tańca w dziecięcym zespole regionalnym „Majeranki” w Chabówce. Śpiewa, tańczy gra na basach i dudach.

Maria Teresa Majerczyk, laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Grand Prix w konkursie na film etnograficzny, zorganizowanym przez Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Wraz z ojcem Piotrem zdobyła I nagrodę w konkursie „Mistrz i Uczeń” podczas Festiwalu Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Gra na skrzypcach i dudach.

Jan Franciszek Majerczyk (syn Piotra Majerczyka), od dziecka członek zespołu regionalnego „Majeranki” w Chabówce. Uczy się grać na basach, skrzypcach, trombitach, piszczałkach oraz dudach. Chce kontynuować tradycje muzykowania i wyrobu instrumentów ucząc się od swojego ojca Piotra Majerczyka. Laureat konkursów folklorystycznych jako młody multiinstrumentalista. Gra na basach, skrzypcach, dudach i piszczałkach.

Marcin Bobak – kontrabas, śpiew. Góral podhalański z Odrowąża, członek wielu znanych zespołów muzycznych. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych. Finalista Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. Františka Černého a Jana Geissela w Holicach (Czechy) oraz Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowych Osobowości we Wrocławiu. Zdobył II miejsce na International Competition Double Bass Carl Ditters von Dittersdorf w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Współpracował z licznymi orkiestrami a przede wszystkim z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.