1
Paź

Maria Ludwika Gabryś

Maria Ludwika Gabryś urodziła się w Warszawie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest absolwentką Liceum Muzycznego im. Zenona Brzewskiego oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Teresy Manasterskiej oraz prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz (klasa kameralistyki). Po otrzymaniu dyplomu cum laude w 2002 r. pianistka kontynuowała naukę w Musikhochschule Luzern w Szwajcarii w klasie mistrzowskiej prof. Ivana Klansky’ego, którą zakończyła w 2007 r. zdobyciem prestiżowego Solistendiplom z wyróżnieniem. Zainteresowanie zorientowanym historycznie wykonawstwem muzyki XVIII i XIX wieku zaowocowało dalszymi studiami w Scholi Cantorum Basiliensis w klasie prof. Jespera Christensena. Studia te umożliwiły pianistce poszerzenie wiedzy na temat dawnych praktyk wykonawczych na instrumentach: XVIII-wiecznym Hammerklavier i Fortepiano.

Maria Ludwika Gabryś jest laureatką wielu konkursów w kraju i zagranicą m.in. Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Antoninie, Getyndze, Mariańskich Łaźniach oraz laureatką pierwszych nagród w międzynarodowych konkursach: im. L.V. Beethovena w Hradec (Czechy, 1999) oraz im. Edwina Fischera w Luzern (Szwajcaria, 2007). W 2012 roku pianistka otrzymała I nagrodę w kategorii fortepianów historycznych na konkursie chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii.

Jej zdolności zostały wcześnie docenione przez liczne instytucje, pianistka była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina, Międzynarodowej Fundacji im. F. Chopina, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Warszawy, Ministra Kultury oraz Fundacji „Crescendum est Polonia”, które umożliwiły jej kontynuację studiów w Szwajcarii. W roku 2006 otrzymała nagrodę „Mozart Preis” przyznawaną przez Akademię Muzyczną w Lucernie (Szwajcaria).

Od wielu lat Maria Ludwika Gabryś prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka oraz zajmuje się kształceniem (jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie). Prowadziła kursy pianistyczne w Korei Płd. oraz w Szwajcarii. Była także jurorem międzynarodowych konkursów. Podróże zaprowadziły ją do wielu miast Europy, Korei Południowej, Japonii, Chin oraz USA. Występowała z recitalami przed Głowami Państw a także przed cesarzem Japonii Akihito.